Historia budowy domów szkieletowych.

Za najstarszą znana budowlę domu drewnianego na świecie, która nadal istnieje, jest świątynia Ise w Japonii zbudowana w 690 roku. Jest to najstarsza znana forma konstrukcji drewnianej i nikt nie wie dokładnie jak to się zaczęło. 

Struktury oraz konstrukcje drewniane mogą z łatwością przetrwać wieki, ze względu na ich nieodłączną siłę i stabilność. A co jeszcze bardziej imponujące jest to, że osiągają ten ogromny poziom sztywności i utrzymania siły bez użycia gwoździ. Gwoździe nie były używane, do rewolucji przemysłowej, ponieważ do tej pory były ręcznie przycinane i drogie. Do budynków ze szkieletu drewnianego unikano stosowania gwoździ, używając zagęszczonych ścian i poręczy, aby połączyć słupki i belki. 

Domy z drewna były typowe dla wielu Amerykanów aż do późnych lat XIX wieku. Domy które zostały zbudowane przed rokiem 1830, jest prawie pewne, że są to domy z drewna. Łatwy sposób na to, aby przejść do piwnicy lub strychu, gdzie drewno konstrukcyjne jest nadal widoczne. Można tam zobaczyć grube ręcznie wyciosane belki, z lokalnie rosnących drzew. Szkielet jest całkowicie samowystarczalny, w przeciwieństwie do innych form obramowania, które wymagają poprzecznego wzmocnienia lub osłony, aby zwiększyć wytrzymałość i sztywność szkieletu z drewna.

W przeciwieństwie do tradycyjnej konstrukcji murowanej, konstrukcja domu szkieletowego ma lekki ciężar, dzięki czemu powłoka budynku szybko się nagrzewa. W domu, gdzie ogrzewanie jest przerywane, szybka reakcja może powodować zwiększony komfort i oszczędność energii. 

Drewno jest naturalnym materiałem i wymaga minimalnej energii, aby przetworzyć go w materiały budowlane. Podczas jego wzrostu drewno pochłania dwutlenek węgla i przechowuje węgiel w jego komórkach. Kiedy drewno jest spalane, uwalnia ilość węgla równą węglowi, które już wchłonęło przez cały okres życia, co czyni go neutralnym względem węgla.

Budowa domów drewnianych może osiągnąć znacznie lepsze wartości U współczynnika przepuszczania ciepła, niż minimalne wymagania obowiązujących norm budynków. 

Typowa ściana składa się z wodoodpornej membrany odpowietrzającej, płyty osłonowej, konstrukcji drewnianej, bariery parowania i wewnętrznej wykładziny z płyt gipsowo-kartonowych. Izolacja jest umieszczona pomiędzy słupami konstrukcji drewnianej, zazwyczaj wypełniając całą grubość ścianki zewnętrznej. Tam, gdzie wymagane są wyższe niż normalne normy izolacji, można zbudować grubszą ścianę zewnętrzną.  

Zewnętrzne ściany domów drewnianych,

mogą być pokryte murem z cegły lub kamienia, co zapewnia wygląd domów konwencjonalnych. Dostępny jest również szereg lekkich materiałów okładzinowych, w tym: płytki, deski elewacyjne, gonty z drewna, wykończenie tynkiem, a także własne oprawy okładzinowe.

Wewnętrzne gwarancje mieszkaniowe mogą mieć dodatkowe wymagania dotyczące aspektów konstrukcji domów szkieletowych, takich jak materiały osłonowe, membrany odpowietrzające, obróbka i konserwacyjna zewnętrznego ramienia ściennego. Domy szkieletowe mają najmniejszą możliwą do wykonania energię dostępnych w handlu materiałów budowlanych, które mogą doprowadzić do 33 procentowego zmniejszenia zużycia energii.

Konstrukcja lekkich elementów, 

system konstrukcji z wykorzystaniem wielu małych elementów rozmieszczonych blisko siebie, które można montować za pomocą gwoździ. Jest to standard dla amerykańskiej obudowy podmiejskiej. 

Dom szkieletowy ( balonowy ) z elewacją z drewna, wynaleziony został w Chicago w latach czterdziestych XIX w. Pomógł gwałtownie zasiedlić zachodnie Stany Zjednoczone.

W Ameryce północnej gdzie znajdowały się liczne lasy iglaste, budynki szkieletowe cieszyły się ogromnym odrodzeniem, po II wojnie światowej w formie ramy platformy.

W takiej ramie, każde piętro jest oprawione osobno, w przeciwieństwie do ramy balonowej, w której słupki (pionowe) rozszerzają się na całą wysokość budynku. Uwolnione od ciężkich systemów słupów i belek, rama platformowa oferuje łatwą budowę. 

Stolarze najpierw wytwarzają podłogę, która składa się z drewnianych belek i podłoża. Podłoga często służy jako platforma robocza, na której kształtowane są ściany zewnętrzne, a następnie podnoszone na miejsce. 

Na górze znajduje się drugie piętro, lub dach który jest utworzony z krokwi (pochyłych belek) lub drewnianych kratownic. Standardową powłoką ścian wewnętrznych jest płyta gipsowa (sucha płyta), która zapewnia odporność ogniową, stabilność i powierzchnię gotową do wykończenia. 

Oprawione konstrukcje tradycyjnie zostały skonstruowane indywidualnie w każdej domowej budowie; dziś wiele elementów ramowych jest masowo produkowanych w halach produkcyjnych i montowanych na miejscu.