Deski tarasowe - ryflowane czy gładkie?

Wybór desek tarasowych jest jednym najważniejszych etapów budowy tarasu. Aktualnie rynek oferuje warianty wykonane z różnych gatunków drewna, których można użyć do zrobienia naszego wymarzonego tarasu. Wśród nich znaleźć można deski gładkie i ryflowane. W dzisiejszym wpisie opowiemy o ich zaletach i wadach, aby pomóc Wam wybrać najlepsze rozwiązanie. Jeśli w najbliższym czasie planujesz budowę swojego tarasu, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

Gładkie deski tarasowe - wady i zalety

Gładkie deski tarasowe są dużo prostsze w renowacji. Posiadają gładką powierzchnię, dzięki czemu łatwiej się je poleruje i maluje w przypadku chęci zmiany ich kolorystyki. Ułatwia to również aplikację środków do zabezpieczania drewna. Dzięki swojemu płaskiemu kształtowi panele te są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, dodatkowo dają większy komfort chodzenia o bosych stopach. Gładkie deski tarasowe można cyklinować, czyli wygładzać ich powierzchnię. Ponadto posiadają dużo bardziej widoczne słoje, co dodaje im walorów estetycznych.

Deski ryflowane - wady i zalety

Ryflowane deski tarasowe mają w swojej strukturze mniejsze bądź większe charakterystyczne rowki, rozłożone gęściej lub rzadziej. Dlatego ryflowane warianty są dużo ciekawsze i dają więcej możliwości pod względem wzornictwa. Szersze ryfle zdecydowanie bardziej pasują do powierzchni o dużym metrażu. Jedną z wad ryflowanych desek jest powstawanie drzazg, co uniemożliwia komfortowe poruszanie się o bosych stopach - warto o tym pomyśleć, jeśli mamy w domu dzieci. Paneli żłobionych - w przeciwieństwie do gładkich - z zasady nie można cyklinować, ponieważ zepsujemy wtedy kształt wyżłobień.

Ryfle mają to do siebie, że świetnie odprowadzają nadmiar wody, dzięki czemu nie zbiera się ona na tarasie. W pewien sposób zapobiegają również poślizgnięciom, co zwiększa bezpieczeństwo domowników, a przede wszystkim dzieci. Dlatego też deski z ryflami można wykorzystać np. w pobliżu basenów lub zbiorników wody.

Utrzymanie czystości tarasu

Gładkie deski tarasowe wolniej się brudzą poprzez swoją opływową powierzchnię. Co za tym idzie, łatwiej się je myje, a przy ich impregnacji zużyjemy mniej oleju do drewna. W przypadku gładkiej powierzchni wystarczy nam szczotka ryżowa, aby zedrzeć stary impregnat. W przeciwieństwie do desek z ryflami nie potrzebujemy dodatkowego narzędzia, aby wymyć brud ze szczelin pomiędzy wyżłobień.

Ryflowane deski tarasowe szybciej się brudzą i poprzez wyżłobienia brud zachodzi głębiej, więc są trudniejsze w utrzymaniu pożądanej czystości. Dodatkowo podczas aplikacji środków ochronnych do drewna zużyjemy więcej impregnatu, ponieważ musi on wejść w każdą szczelinę. Zabieg oczyszczenia ryfli jest długotrwały - każda z desek musi być wielokrotnie wyszczotkowana. Dopiero gdy zedrzemy resztę starego impregnatu możemy zabrać się za usuwanie patyny. Do wyczyszczenia brudu spomiędzy ryfli przyda się myjka ciśnieniowa.

Wytrzymałość desek

Jeśli chodzi o deski gładkie, to schną one szybciej, co ma pozytywny wpływ na ich wytrzymałość. Zawilgocenie znacznie zmniejsza żywotność drewna, więc pod tym względem gładki wariant jest ekonomiczniejszy i prostszy w utrzymaniu. Co prawda deski ryflowane szybciej odprowadzają wodę, co czyni je antypoślizgowymi, aczkolwiek resztki zebranej wody pozostają pomiędzy ryflami. Co za tym idzie, istnieje większe ryzyko powstawania grzyba i innych chorób drewna. Ma to znaczący wpływ na jego żywotność.

Jeśli mamy dylemat odnośnie tego, czy wybrać deski gładkie lub ryflowane, musimy zastanowić się nad zaletami i wadami obydwu wariantów. Deski gładkie są dużo prostsze w myciu, ryflowane natomiast posiadają właściwości antypoślizgowe. W obydwu wariantach możliwości wzornictwa są ogromne. Wszystko w tej kwestii zależy więc od gustu i od tego, ile mamy czasu oraz środków na konserwację i utrzymywanie czystości naszego tarasu.